Strona główna
Lit – geotermia czystym źródłem cennego pierwiastka

Lit – geotermia czystym źródłem cennego pierwiastka

EGEC - European Geothermal Energy Council - geotermia w Europie

Lit należy do kluczowych pierwiastków w nowoczesnych technologiach – szczególnie e-mobilności. Znajdziemy go na listach surowców strategicznych oraz w większości akumulatorów używanych przez nas na co dzień, a także… w wodach geotermalnych. Jest on bowiem rozpuszczony w wodach geotermalnych i oznaczany w próbkach z wybranych otworów. Lit wychwycony na cele przemysłowe jest niekiedy nazywany litem geotermalnym, choć co do stosowalności nie ustępuje temu pozyskiwanemu tradycyjnymi metodami. Więcej o licie z wód geotermalnych można przeczytać tutaj.

Europejskimi krajami dominującymi w pozyskaniu litu przy okazji eksploatacji wód geotermalnych są Niemcy i Francja. Sam proces pozyskania litu jest przyjazny środowisku, zwiększa zatrudnienie w zakładach związanych z eksploatacją zasobów ciepła Ziemi i nieuciążliwy dla lokalnych społeczności.

W imieniu EGEC zapraszamy do wzięcia udziału w webinarium poświęconemu tej tematyce. Prelegentami będą Albert Genter zES Géothermie (Francja) oraz Horst Kreuter z Vulcan Energy Resources (Niemcy). Odbędzie się ona 18 maja o godzinie 11 i transmitowana będzie przez profil EGEC na Facebooku (nie jest konieczne posiadanie konta na portalu).

 

informacja o VII Ogólnopolskim Kongrersie Geotermalnym

   W PSG Zyskujesz:

  • udział w największej krajowej grupie ekspertów codziennie tworzących geotermię w Polsce
  • członkostwo IGA i EGEC
  • zniżki na kongresy i eventy PSG, EGEC i IGA
  • wsparcie udziału w konferencjach
  • dostęp do newsletterów i raportów wewnętrznych EGEC i IGA
  • zaproszenia na wydarzenia zamknięte PSG, EGEC
    i IGA

Logowanie

Członkowie wspierający