Stały rozwój geotermii w Europie w 2014 roku

Stały rozwój geotermii w Europie w 2014 roku – rynki wciąż poniżej pełnego wykorzystania potencjału

(informacja EGEC, 8 grudnia 2014 r.)

Na kongresie „GeoPower Global”, który odbył się 3-4 grudnia 2014 r. w Stambule EGEC przedstawiła raport dotyczący zmian w geotermii europejskiej w ciągu ostatnich 12 miesięcy (EGEC 2014 Market Report Update). Z pełną treścią raportu można zapoznać się na stronie publikacji EGEC http://egec.info/publications/ .

Wykorzystanie energii geotermalnej w ciepłownictwie w Europie wykazuje dalszy dynamiczny rozwój. Powstało osiem nowych systemów o zainstalowanej mocy 76,2 MWt, które rozpoczęły działanie w 2014 r. Dalsze 204 projekty są w realizacji, o 10 więcej niż w ubiegłym roku. Całkowita moc zainstalowana 247 ciepłowni w Europie wynosi obecnie 4,5 GWt.  Spośród nich,  zainstalowane w krajach UE, 162 zakłady produkują 4256 GWh energii.

Zmiany polityczne będą stymulować rozwój sektora ciepłownictwa geotermalnego, ponieważ   rządy są zmuszone do poszukiwania lokalnych, bezpiecznych i stabilnych źródeł energii. Dotyczy to zwłaszcza Europy środkowej i wschodniej z wyjątkowo korzystnym potencjałem, chociaż  potencjał geotermalny jest aktualnie usilnie rozpoznawany na całym kontynencie. Brak odpowiednich modeli finansowych i nieuczciwa konkurencja paliw kopalnych blokowały dotąd rozwój tego sektora. Obecnie te bariery są usilnie usuwane.

Sektor elektroenergetyki geotermalnej również się rozwija, chociaż w słabszym tempie niż byłoby to możliwe. W 2014 roku uruchomiono osiem nowych zakładów – w sumie 170 MWe zainstalowanej mocy. Obecnie w Europie 77 zakładów geotermalnych o całkowitej zainstalowanej mocy 2GW produkuje prąd elektryczny, z tego 51 zakładów o zainstalowanej mocy 950 MWe i rocznej produkcji 5,56 TWh znajduje się w Unii Europejskiej.

Rozwój rynku płytkiej geotermii jest stały, ale wciąż nie wykorzystuje w pełni istniejącego potencjału. Szwecja, Niemcy, Francja i Szwajcaria są głównymi graczami obejmując 64% tego rynku, niemniej jednak zauważa się wysokie tempo wzrostu we Włoszech, Polsce i Republice Czeskiej. Regulowane ceny gazu, brak równych warunków konkurencji, niski odsetek renowacji i nowych konstrukcji pozostają problemem w tym sektorze. Wraz z lepszym zrozumieniem jak można pokonać te bariery, poprawą ram prawnych i zwiększeniem udziału systemów płytkiej geotermii w planach regionalnych i lokalnych, rynek ten powinien wykazać się silniejszym wzrostem.

PSG_logo-150px_white.png
Polskie
Stowarzyszenie Geotermiczne
Facebook
Twitter
LinkedIn
Formularz kontaktowy

Polskie Stowarzyszenie Geotermiczne© 2021   |   Design and coding by Brandobry